Recenze zrcadlovky Sony a200 + Sigma 17-70

Je tomu pár měsíců, co jsem si po dlouhém vybírání koupil digitální zrcadlovku Sony alpha 200 a objektiv Sigma 17-70mm/f2,8-4,5 DC Macro.
Původně jsem chtěl nějakou zavedenou značku (Canon nebo Nikon). Váhal mezi zrcadlovkami Nikon D60 a Canon 1000D. Canon a Nikon jsou víceméně monopoly na trhu s DSLR, takže o ničem jiném jsem ani nepřemýšlel. Nakonec jsem se přeci jen poohlédl jinde a zajásal jsem. Fotoaparáty s vybavením výrazně výš než tyto dva modely a za menší cenu? Ano.. to je například Sony a Pentax. Skoro se zdá, že výrobci jako Canon a Nikon na své low-endové zboží víceméně kašlou a zbytečně si člověk připlácí za značku (samozřejmě mít Canon nebo Nikon přináší spoustu výhod – jako kompatibilitu se starými objektivy těchto značek, kterých je nejvíce atd.).

Sony je v této době solidně rozvíjející se značku zrcadlovek, prakticky třetí nejpoužívanější DSLR (Sony alpha vychází z již celkem tradiční Minolty).

Sony Alpha 200 mě zaujala až nabídkou, kde za nějakých 15 000Kč nabízí set dvou objektivů a těla. Nabídka více než lákavá. Ale jen do té doby než jsem měl možnost se podívat na výsledné fotky z těchto objektivů. Když to vezmu kolem a kolem, tak jsem docela rychle zjistil jak jsou setové objektivy Sony slabé oproti těm „jiným“. Pod tímto jiným objektivem si představuji například Sigmu 17-70mm f/2,8-4,5 DC Macro. Naopak tělo Sony mě velmi mile potěšilo – mělo stabilizátor a motorek, u levného Canonu a Nikonu věci nevídané. rozhodl jsem se tedy pro něj. Objektiv Sigma 17-70 mi byl doporučen hned několika lidmi najednou. Zezačátku mě odrazovala cena, která se pohybovala okolo 8 000 – 10 000Kč.
Nakonec jsem sehnal samotné tělo Sony a200 z Oehling.cz, kde bylo zrovna ve slevě z nějakých 11 000Kč na 8 000Kč. A ještě jsem využil akce „šrotovné“ (pošlete fotku rozbitého starého fotoaparátu a získáte 1000Kč slevu [podle mě je to pěkná demence]), a díky tomu jsem získal tělo zrcadlovky jen za 7000Kč. Z vlastní zkušenosti můžu vřele doporučit obchod Oehling.cz – rychlé jednání a dobré ceny. Co se týče cen, tak to nelze srovnávat s Megapixelem, který má ceny úplně někde jinde (výš).
U samotného objektivu to bylo složitější. Nechtěl jsem si kupovat nový za nějaké krvelačné peníze. Neustále jsem sledoval inzeráty a hledal tento objektiv Sigma s bajonetem Sony. Nakonec se zadařilo a za krásných 7200Kč jsem koupil Sigmu 17-70mm. Zároveň jsem si koupil polarizák B+W za 1500Kč (původní cena, někde kolem 3000Kč).
Když to spočítám tak mě fotoaparát a objektiv vyšel na 14 200Kč, což je více než slušné. Na megapixel.cz mají tento set za 16 690Kč.

Hodnocení těla Sony alpha 200

Sony a200Nebudu nějak zvlášt rozebírat vlastnosti fotoaparátu (které najdete všude), jako spíše můj subjektivní pocit a zkušenost s ním.
Co zaujme na první dotek – tělo sony a200 se výborně drží, o něco lépe než Nikon. Velikost je taktéž tak akorát do ruky. Povrch těla není nijak vroubkovaný jako je tomu u Nikonu a Pentaxu, takže škrábanec bude vidět o něco více. Ovládání je pohodlné, v zadní části je tlačítko funkcí, přes které se vše vcelku pohodně nastavuje (blesk, vyvážení bílé, atp.), několik dalších jako tlačítko na displej, zamykání, kompenzace expozice, joystick a ovládání stabilizátoru. Stabilizátor pracuje tak že se snaží vyrovnávat čip a zvyžuje možný udržitelný čas údajně až 3x. Stabilizátor v těle a na objektivu je pro mě pořád mírnou záhadou. Ruší se navzájem a který je lepší – v těle nebo v objektivu? U hledáčku najdete korekci pro lidi s brýlemi. Na vrchní části těla jsou tlačítka na výběr ISO, časomíra/sekvence/bracketing, výběr z přednastavených programů, spoušť a roller kterým nastavujete clonu, čas, atp. Vpředu je blesk a tlačítko pro vyndavání objektivu.
Menu Sony a200 mi uplně nesedí, nicméně, zvyknete si. Trošku mi chybí možnost použít bezdrátový ovladač na tento fotoaparát. Jde to s nějakou přístavbou, co vám zabere sáňky blesku, ale je to spíše nouzové řešení.
Naopak potěší vellikost CCD čipu. CROP faktor 1,5x je jasně to nejlepší, co můžete dostat v této cenové relaci (škoda že to není CMOS čip, ale to bysme chtěli moc). Tuto velikost čipu má také Nikon a Pentax. Canon v této relaci je na tom o trošku hůře. Ale jsou na tom pořád velmi dobře oproti čipu Olympus. Ten svým čipem připomíná spíše kompakt. Zdá se mi, že dříve vyhlášený Olympus v tomto šlápnul vedle. CROP faktor 2,0x je už, ruku na srdce, dost. Zrcadlovky mají kromě řady jiných výhod hlavně větší čipy a dost lidí si je kupuje i kvůli tomu. Tak proč má Olympus svůj čip nezvykle malý na zrcadlovku? Velikost čipu je docela podstatná věc. Čím větší je, tím méně bude fotografie poznamenána šumem. Zkrátka bude to mít hezčí kresbu 🙂

Velkou výhodou Sony je možnost použití příslušenství a hlavně starších objektivů, značky Minolta – typu A. Tělo má na rozdíl od jiných levnějších zrcadlovek motor a umožňuje použít starší objektivy. Což se mi jeví jako nesporná výhoda při jejich ceně (od řádu stovek).

Kutily určitě zaujme tento odkaz na návodu jak předělat objektiv s bajonetem Minolta MC za pomoci redukce M42 na bajonet Minolta AF. Díky tomu můžete používat taková skla jako třeba Minolta MC Rokkor 58mm f/1,2. A pokud si s tím vyhrajete tak vám bude fungovat i ostření na nekonečno, tudíž nepotřebujete žádný optický člen.

Zajímavý je akumulátor dodávaný k fotoaparátu. Podle manuálu by měl vydržet až nějakých 700 fotek. To se mi však nikdy nepovedlo i když jsem se snažil šetřit baterku a vypínat displej. Občas se mi akumulátor vybije za den, kdy vyfotím 400 fotografií v běžných podmínkám a někdy zase vydrží týden kdy jsou permanentní bouřky a a každou chvíli jej trénuju s dlouhou expozicí.  Je těžké říci, jak udržovat baterku v tom nejlepším stavu, každopádně občas se ji vyplatí vybít. I li-ion  mají pamětový efekt. Nemusely by, ale výrobci je tam dávají jako určitá kurvítka (časem se zničí a musíte si koupit nový).

Nevýhody Sony a200

Tou největší nevýhodou je jednoznačně to, že u širších objektivů občas objektiv stíní blesku a vzniká hnusný poloosvícený muntant. Blesk je po vysunutí posazen příliš nízko. Mám Sigmu 17-70mm, která má průměr 72mm a je to zde docela znát, ale dá se to vychytat a omezovat to. Záleží na jakou dálku fotíme s bleskem. Každopádně nejlepší řešení je externí blesk. To nás přivádí k dalšímu „problémku“. Nevím proč, ale Sony má dražší příslušenství než ostatní značky, takže je lepší volit asi starší a levnější blesky. Ale pozor, blesky májí omezenou životnost.
Třetí nevýhodou je omezenější dostupnost objektivů, které přeci jen oproti mamutím zavedeným firmám Canon a Nikon, neseženete tak snadno. Zarazilo mě, že i Pentax mívá objektivy více dostupné.

Macro objektiv Sigma 17-70mm / f2,8-3,5

Co se týče objektivu Sigma 17-70mm nemám k němu pražádné výhrady. Jedná se o výborný makro objektiv za skvělou cenu. Umožňuje ostřit od 20cm, což je téměř přesně vzdálenost od čipu ke konci objektivu na nejvyšším ohnisku 70mm. Makra díky objektivu vypadají naprosto výborně, objektiv má krásný bokeh a výbornou kresbu. Vůbec jsem si nevšiml nějakých aberací ani soudkovitosti při nejmenším ohnisku 17mm. Výhodou je taktéž to, že pokud máte nasazený polarizák, tak se vám při zoomování neotáčí. Objektiv je mírně masivnější konstrukce než setové, ale má kvalitní kovový bajonet a je vidět, že materiály objektivu jsou dostatečně pevné. Často jsem četl diskuse o tom jestli se objektiv sám vysouvá. Z vlastní zkušenosti musím říct, že s tím vůbec problém není. Co je mu vytýkáno je vinětace. Dříve mi jí nikde neukazoval, ale poslední dobou mívám občas i fotky které vinětují. Všechno zoomování i ostření je velmi příjemné, opět když to srovnám například se setovým objektivem od Canonu.
Výborná je taktéž světelnost objektivu 2,8. Setové objektivy mívají v nejlepším případě světelnost 3,5 a více. Zajímavé je, že objektiv nemá stabilizátor.
Můžu s klidem a bez výčitek říci, že za Sigmu 17-70mm rozhodně stojí pár tisíc si připlatit. Jedná se o objektiv s lehce rozšířeným ohniskem na rozdíl od setových, které mají 18-55mm. fotky  Má cca 4x zoom. Tento objektiv vás nebude štvát jako časem ty setové, které stejně časem vyměníte.
Objektiv podobný Sigmě 17-70mm/f2,8-4,5 je například Tamron SP AF 17-50 mm F/2,8 XR Di II. Jeho cena je mírně vyšší, ohnisko menší, umí ostřit až od 27cm, ale na druhou stranu má dobrou světelnost na celém ohnisku.

sigma 17-70mm / f2,8-3,5

Na závěr je nutno dodat, že bych ani tělo ani objektiv pravděpodobně neměnil. A pokud ano tak bych volil mezi Sony a700, Nikonem D90 nebo Pentaxem K20, který vypadá více než dobře. Pentax je sice nepříliš známá značka v našich končinách (zřejmě kvůli nulové reklamě), ale firma sama o sobě má dlouhou tradici a vyrábí výborné DSLR – měl jsem možnost vyzkoušet Pentax K200 a velmi mile mě překvapil svojí výbavou.

Jan Václavík
Jan Václavík
Vystudoval jsem ČVUT FIT a pracuji v Productboard jako Software engineer. Kromě toho občas přednáším o programování, baví mě cestovat do neznámých krajin, lézt po horách a občas o tom píšu na tento blog. Na Twitteru mě najdete jako @janvaclavik.

8 komentáře

  1. Tak tohle je nemálo nejlepší foťák..mnohem lepší než ty Olympusy což? Ty maj strašně malý čip a je to prakticky úplně na nic. :D:D:D

  2. Recenze není sranda, nejprv studovat a pak psát. Napr. Nikon má taky crop 1,5. A pokud jde o šum, tak ten pidičip olympus se sony v pohode rovná, t.j. šumáky jsou oba stejný…

  3. Fajn recenze, souhlasim s Vami. Osobne jsem zacinal na Konica Minolta X21 kompaktu, pak jsem presel na Canon PowerShot A610 no a od letoska mam Sony Alpha 350 + objektiv Sigma 17-70mm F2,8 – 4,5. Nemuzu si zrcadlovku s objektivem vynachvalit. Setovy objektiv mi jeste nekde lezi ve skrini.

  4. Sigma 17-70mm má na tuhle cenovou relaci naprosto špičkovou kresbu, těžko bychom hledali lepší 🙂 Ještě přemýšlím o nějakém širokáči na krajinkářskou fotografii, například Sigma 10-20mm. Ale bohužel v našich končinách je tahle Sigma dost drahá. Když to srovnám s tím za kolik se dá sehnat na ebay.com… :-(<br />

  5. Myslím, že máš dobrý foťák, ale velmi laickou recenzi. Což neber jako kritiku, ale jen jako poznámku starého minolťáka. Amyslím, že Rokkor na Sony nenasadíš, pokud nasadíš, bude to k ničemu, ponivač bajonet Minolta MC/MD a Minolta/Sony AF jdou spojit pouze přes redukci s optickým členem. A ten nestojí za nic. Nasadíš objektivy se závitem 42 mm, to ano.

  6. O nemožnosti nasadit na Sony objektiv s bajonetem MC vím. Jde to přes různé optické členy, které ale znemožní ostření na nekonečno nebo mají optický člen a díky tomu jejich cena výrazně naroste, a tudíž Rokkor výrazně prodraží.Ale pak je tu ještě jedno řešení. Rozebrat to, upravit ostření a nasadit tam redukci na m42. Řečeno velmi zjednodušeně. Nebude to žádná sranda, ale věřim že to půjde. Chystám se na to jen co z ebaye koupím Minolta MC Rokkor 58mm f/1,4 za dobrou cenu. Návod na konverzi je zde:http://www.flickr.com/photos/arkku/1266938702/in/set-72157600018767343/P.S. objektiv Rokkor na Sony vypadá naprosto výborně :-))

  7. …Zajímavé je, že objektiv nemá stabilizátor.—————–Na tom není nic zajímavého, je to normální věc. K čemu by byl v objektivu stabilizátor, když je stabilizované tělo ? 🙂

  8. Marek: Jasně, máš pravdu,.. Ale já jsem to nemyslel pro můj konkrétní případ. Spíšr mi šlo o to, že objektiv takového docela průměrných ohniskových délek, v této cenové relaci (alias lepší seťák) nemá vlastní stabilizaci. Stabilizaci v těle nabízí Sony a Pentax, u ostatních jsem to neviděl. A Sigma je značka co vyrábí objektivy pro různé bajonety, lze to koupit třeba na Canon.. A byla by škoda, kdyby ani tělo ani objektiv nebyl stabilizovaný ne?

Odeslat komentář