Konverze objektivu Rokkor 58mm (nejen) na Sony bajonet

Úspěšně se mi povedlo překonvertovat portrétní objektiv Minolta Rokkor 58mm f/1,4 s bajonetem Minolta MC (který nelze nasadit bez redukce na žádné DSLR) na bajonet Minolta AF.

Ke konverzi mi pomohla redukce M42 na Sony (Minolta). Redukce z MC na AF se sice prodávají, ale jsou velmi drahé a většinou mají vliv na kresbu.

Teoreticky by tento postup měl fungovat nejen pro Sony ale například i pro Canon a Nikon. S Pentaxem je údajně problém.

Inspiroval jsem se článkem Arkuu z flickr.com.

 

Proč jsem si koupil 40 let starý Rokkor 1.4:58?

má to několik důvodů:

 • výborný poměr cena / výkon – vzhledem k tomu, že je doba, kdy dominují digitální zrcadlovky a Rokkor má tu „smůlu“, že na žádnou z nich standartně nepasuje, velmi se to projeví na jeho ceně a zájmu o něj => cena i zájem klesají, zatímco kvalita dobře opatrovaného objektivu zůstává stejná.
 • jde o celokovový objektiv – v době jeho výroby se vyrábělo ještě poctivě 🙂 cítíte že nejde o žádný setový krám.
 • výborná světelnost – světelnost f1.4, kterou má tento objektiv je super. Pokud vám nestačí světelnost 1,4, můžete si pořídit Minolta Rokkor 58mm f/1,2, což je ještě o lepší záležitost. Pevné padesátkové objektivy vlastností jako má Rokkor 1,4:58mm, koupíte běžně od 8000 – 10000Kč.
 • a hlavní výhoda – ten jeho old school vzhled! No tak neni hlavní 🙂

Bohužel, rokkor má i nevýhody

 • jedná se o velmi starý objektiv (vyráběl se od 1966), takže v této době objektivy ještě neměly autofocus (automatické ostření). Musíte si hezky točit kroužkem a koukat do hledáčku 🙂 ostření bude vyžadovat vaši neustálou pozornost a je to pomalejší. Pokud máte očnici, tím lépe pro vás.
 • vzhledem k tomu, že objektiv není pro DSLR určený a je mezi ním a bajonetem vložena navíc redukce M42 – je docela prácička vyladit objektiv tak, aby ostřil na nekonečno (objektiv musí být kratší)

Pokud jste ochotni tyto dvě překážky překousnout, pak můžete konvertovat 🙂

Kolik to celé stojí

Objektiv

Objektiv jsem zakoupil na ebayi za 25$.

Doprava z Kanady mě přišla na dalších 33$.

Takže celkově objektiv vyšel na 58$ (58*18=1044Kč).

Redukce

Redukce M42 na vaší DSLR (stačí bez indikace ostření, cca 200Kč).

Ještě něco

Několik hodin práce. Sám jsem na tom strávil necelé dva dny práce. Nebylo to však tak časově náročné, jako spíše náročné na použité nástroje, které jsem musel shánět – malý šroubovák, vrtačka ve stojanu, dva vrtáky, pilníky, mnoho brusného papíru.

Postup konverze z Rokkor MC na Rokkor MA

V zádní části objektivu vidíte 8 šroubů.

Jsou tam 4 dlouhé a 4 krátké – odšroubujte ty dlouhé – poznáte je tak, že pokud odšroubujete dva vedle sebe jeden je dlouhý a jeden je krátký.

 

Je to bezpečnější pro věci, jako je nastavení zaostření na nekonečno nebo čištění lamel clony, stejně tak jako to, že mnoho malých kuličkových ložisek může vypadnout, pokud se nedbale odstraní kruh clony.

Dlouhé šrouby se používají k upevnění nové montáže.

Krátké budou úplně odstraněny.

Po otevření všech šroubů, opatrně zvedejte původní montáž a prsten clony.

Jsou to dva nejvyšší kruhy, které přijdou pryč.

Jsou tam miniaturní ložiska! Udělejte to tak, že když budou létat, budou létat někam, kde se neztratí.

 

Sice je nepotřebujete, ale budou se vám hodit pokud budete chtít vrátit konverzi, nebo pokud ztratíte ložisko u clonového kroužku (já ztratil dvě)

Nejvyšší kroužek tady je montážní rozpěra.

Na dalším kroužku bude vidět malá (vyvýšenina) na vnějším okraji.Teoreticky vám nevadí, ale vyplatí se ji zbrousit, pokud nebudete moci ostřit na nekonečno. Prodlužuje objektiv a díky tomu ostří pred nekonečno.

Základní úpravou je zajistit že M42 na Minolta AF adaptér leží rovně na stříbrném kroužku.

Pak vyvrtejte přes redukci M42 otvory pro čtyři dlouhé šrouby.

Adaptér umístěte tak aby se značka na adaptéru se vyrovnala s červenou tečkou na boku objektivu, nebo tak, že se vyrovná s zaostřením / značkou na výběru clony.

Záleží jen na tom, co chcete, ale nedoporučuji mít 12 hodinové vyrovnání, i když je to původní umístění na Minolta MC / MD tělech.

Důvodem je, že vyčnívá blesk na Sony Alpha DSLR by se pak mohl zablokovat váš výhled na clonový kroužek s údaji.

Chcete-li najít správné umístění pro díry, nejjednodušší způsob je umístit redukci a stříbrný kroužek na sebe a označovat místa přes původní otvory pro šrouby.

Jakmile budete mít vyvrtané otvory, můžete jednoduše šroub na nový objektiv připojit pomocí dlouhých šroubů z původní montáže

Aby nedošlo k poškrábání bajonetu na fotoaparátu, musíte vrtat malé odrážky pro hlavy šroubů, takže aby nevyčnívali nad povrch redukce m42.

To je nejlepší udělat větším vrtákem, ale pozor abyste díru neprovrtali na skrz.

Na tomto místě je základní změna dokončené, ale je zatím nepravděpodobné, že by objektiv mohl ostřit na nekonečno.

Možná budete chtít zkontrolovat objektiv smontováním odsud a montáží objektivu na fotoaparát.

Pokud se můžete soustředit na vzdálené objekty, máte hotovo.

Pokud ne, musíte buď demontovat montáž ostření nebo zbrousit stříbrný kroužek – broušení je sice více namáhavé ale stoprocentně funkční a nedá se toho tolik zkazit. Takže bruste 🙂 Brousit můsíte tam kde se ke stříbrnému kroužku připojuje redukce šrouby, tzn ta strana kde je užší poloměr a kde je vyvýšenina ne vnějším okraji.

Dále jen zkoušejte zda můžete ostřit na nekonečno a pokud ne, bruste dále. Pokud můžete ostřit ZA nekonečno – musíte nějakým způsobem prodloužit objektiv. Například můřete dát podložky mezi stříbrný kroužek a redukci M42.

Galerie fotografií Rokkor

Kliknutím na obrázky se vám zobrazí v plné velikosti.

Detail objektivu

SONY DSC

Ukázkové fotografie focené objektivem Minolta Rokkor 58mm f/1,4 s tělem Sony alpha 200

 

Toť vše.

Jan Václavík
Jan Václavík
Vystudoval jsem ČVUT FIT a pracuji v Productboard jako Software engineer. Kromě toho občas přednáším o programování, baví mě cestovat do neznámých krajin, lézt po horách a občas o tom píšu na tento blog. Na Twitteru mě najdete jako @janvaclavik.

8 komentáře

 1. Díky za návod zkusím to taky (kupuji ho za 1500kč 🙁 ). Nebyly by i nějaké ukázkové fotky kresby objektivu ve větším rozlišení?

 2. Myslíte, že by se dala zvládnout i redukce ze skla Nikkor? Je to taky bezva old timer.

 3. To je tak na přesdržku, ničit takový hezký objektiv nějakým digitálním šuntem. Kdyby sis radši koupil pořádnou zrcadlovku na kinofilm.

 4. Chci to teď zkusit s Rokkorem 50 1.4 na Canon 650D. Zachová se světelnost a původní minimální vzdálenost? Díky

 5. Janey: Minimální vzdálenost i světelnost by se zachovat měla. Akorát kvůli zachování minimální vzdálenosti a ostření na nekonečno je potřeba vhodně zbrousit ten stříbrný kroužek, jak píši výše v článku.

Odeslat komentář