Jonathan Strange a pan Norrell – výborná kniha

Právě jsem dočetl jednu velice zajímavou knížku. Jeden můj kamarád ji hodnotil jako nejlepší co četl, a že toho nečetl málo…

Přestože takový našenec Jonathana Strange a pana Gilberta Norrella nejsem, moc se mi knížka líbila.

Zajímá vás o čem to vlastně je?

Slyšel jsem to nazývat jako Harry Potter pro dospělé. No, s Harry Potterem to zrovna příliš moc společného nemá. Akorát tu magii a to, že se obě knížky odehrávají v Anglii.

Zatímco Harry Potter zachraňuje svět před Lordem Voldemortem, v této knížce je zlo jiné – jde vlastně o dva kouzelníky – Norrella a Strange, kteří pracují ve službách Jeho veličenstva. Celou knihou ale zároveň prostupují dějiny Anglie a Krále Havrana – to je jakýsi John Usglass, nebo bezejmený otrok. Jméno vlastně neznáme.

Co Vás také provází celou knihou a popravdě docela mě to občas štvalo byly značně dlouhé odstavce pod čarou, kde jsou vylíčeny odkazy se všemi možnými souvislostmi.

Další používaná slova, kromě nejlepší kniha, Harry Potter pro dospělé je například, kniha co se valí jako vodopád.

Mě osobně se nejvíc líbí propracované charaktery postav a „všeanglická přítomnost“. Zajímavost je také vydání knihy v černé a bílé barvě vazby. Jedno naznačuje „bílou“ a druhé černou magii.

Pro zájemce o prozrazení pointy a zápletky si můžete přečíst následující text, který vše vyzrazuje. Ale pokud máte alespoň malé nutkání si tuto sedmi set stránkovou bichli přečíst, doporučuji nečíst dále!

Před mnoha staletími, dokud ještě magie v Anglii vzkvétala, byl největším mágem Král Havran. Tento člověk vychovaný na elfím dvoře se stal otcem anglické magie: v jeho pojetí se v ní snoubila elfí moudrost a lidský rozum. Na počátku devatenáctého století z něj však nezbývá o moc víc než legenda a Anglie se svým šíleným králem a šviháckými básníky na praktickou magii nevěří.
Pak se ale v Hurtfewském opatství objeví samotářský pan Norrell a nechá obživnout sochy v yorské katedrále. Zpráva o návratu magie se brzy rozlétne po celé Anglii. Pan Norrell odcestuje do Londýna pomáhat vládě v boji proti Napoleonovi, nečekaně při tom narazí na nadaného mladého mága a vezme ho k sobě do učení. Jonathan Strange je okouzlující, bohatý a arogantní. Společně ohromí celou zemi svými podivuhodnými skutky.
Do jejich partnerství se však brzy vloudí rivalita. Pan Norrell se nikdy nezbavil svého tajnůstkářství a Jonathana Strange zase přitahuje ta nejdivočejší a nejnebezpečnější magie. Uhranula mu tajemná postava Krále Havrana a riskantními experimenty s dávno zapomenutou magií ohrozí nejen partnerství s Norrellem, ale i všechno, co mu je drahé.

zdroj: www.alman.cz

 

Jestli jste došli až sem, tak asi opravdu chcete vědět rozuzlení celé knihy. Dále už se jej dozvíte

Veterán z napoleónské války Strange, se rozkmotří s Norrellem, nechce dělat magii z knih, začne propadat černé magii a šílenství, poté co jeho manželka zemře. Ve skutečnosti nezemře, unesl ji jakýsi elf (který má vlasy jako chmýří bodláčí - nesnášim tohle jméno) a musí každou noc tančit v jakémsi sále se sluhou Stephanem Blackem a Lady Poleovou. Elf Strangea prokleje, Strange se ocitá v temnotě, propadá šilenství. A nakonec s pomocí několika náhod se vše dá do pořádku a Strange s Norrellem se smíří a zmizí.

 

 

Kniha je dostupná ke koupi například v knihkupectví Alman: www.alman.cz

Jan Václavík
Jan Václavík
Vystudoval jsem ČVUT FIT a pracuji v Productboard jako Software engineer. Kromě toho občas přednáším o programování, baví mě cestovat do neznámých krajin, lézt po horách a občas o tom píšu na tento blog. Na Twitteru mě najdete jako @janvaclavik.

Odeslat komentář