Erich Maria Remarque: Na západní frontě klid

Vše co potřebujete vědět do školy o knize Na západní frontě klid.. A to včetně knihy samotné!

první vydání r. 1928

Žánr a charakteristika: válečný román z období 1. světové války

Zařazení: německá válečná literatura

Fabule:

Kniha vypráví příběhy Pavla Bäumera za 1. světové války.

Spolu se svými kamarády Tjadenem, Müllerem, Katczinkym, Kroppem, Haiem, Kemmerichem se Pavel dobrovolně rozhoduje ukončit studium na gymnáziu a jít do války.

Pavel popisuje vše od výcviku, války, až po dovolenou a život v kasárnách. Postupem času se ztrácí jeho nadšení z války. Jeho kamarádi začínají jeden po druhém umírat.

Na začátku příběhu mu umírá jeho přítel Kemmerlich, kterého zná už od dětství. Při takových situacích se Pavel zabírá do myšlenek a vzpomíná na staré časy. Potom je povolán do zákopů a líčí průběh bitvy, své pocity a příběhy, které tam zažil.

Jednoho dne dostane na dva týdny propustku a jede domů. Tam zjišťuje, že jeho maminka má rakovinu. Uvědomuje si také, že se změnil i on sám. Válku bere jako samozřejmost, a proto už nedokáže komunikovat s lidmi a nebaví ho jeho dřívější zájmy. Nelíbí se mu, že každý, s kým doma mluví chce vědět události z války. Postupně se začíná psychicky hroutit.

Při hlídání skladu s potravinami, byl on a jeho kamarád Kropp. Dostali do nemocnice, jenže tam Kroppovi amputovali nohu. Je psychicky na dně, pomýšlí na sebevraždu, nakonec se s tím postupně smiřuje. Pavel je zase povolán do zákopů. Uprostřed bitvy se setká s posledním žijícím kamarádem Katczinkym. Ten je ale postřelen a Pavel ho nese přes celé bojiště k polní nemocnici. Cestou si udělají zastávku a Katczinky je zasažen střepinou zezadu do hlavy. Pavel si toho nevšimne, Katczinky chce, aby šli dál. Nakonec Pavel přinese do nemocnice Katczinkého už mrtvého. Tím Pavel své vyprávění končí.

Charakteristika postavy: Pavel je na začátku postava plná ideálů, těší se až půjde s kamarády do války. Na frontě se mění, hroutí se psychicky, na druhou stranu se z něj stává zkušený válečník, který se naučil, jak přežít na frontě. Trochu se v něm ztrácí lidskost, dokud nezabije francouze vlastníma rukama. Svého činu poté lituje a snaži se ho ještě zachránit.

Kompozice: Většina děje se odehrává v přítomnosti, vyskytují se zde však i vzpomínky na minulost, obavy z nejasné budoucnosti a problematika zařazení do společnosti až bude po válce.

Topos: Převažuje vnější prostředí, většinou v zákopech.

Jazyk: Spisovný, převaha pásma vypravěče, ale jsou zde časté i dialogy postav.

Citace: Katovy ruce jsou teplé, chytím ho za ramena, abych ho třel čajem. Tu cítím, že mi prsty vlhnou. Když je vytáhnu zpod jeho hlavy, jsou krvavé. Saniťák hvízdne zase mezi zuby: ,,Vidíš -„

Kat dostal cestou, aniž jsem to zpozoroval, střepinu do hlavy. Je tam jenom malá dírečka, musila to být malinkatá, zbloudilá střepinka. Stačila ale. Kat je mrtev.

Otázka: Jak se změnil náhled na život Pavla Bäumena během války?

Zajímavost:

Autor zde popisuje své zážitky z války. Erich Maria Remarque se jmenoval vlastním jménem Erich Paul Kramer. Jméno Remark je jeho pseudonym – odzadu přepsané skutečné jméno Kramer. Změnil si jej po válce, protože se styděl být nadále Němcem.

Kniha ke stažení

Jan Václavík
Jan Václavík
Vystudoval jsem ČVUT FIT a pracuji v Productboard jako Software engineer. Kromě toho občas přednáším o programování, baví mě cestovat do neznámých krajin, lézt po horách a občas o tom píšu na tento blog. Na Twitteru mě najdete jako @janvaclavik.

0 komentáře

  1. Nádherná kniha…Velice mě zaujala pasáž s umírajícím Kemmerlichem…Jinak do školy si to rdši stáhněte a přečtěte,protože když nevíte pořádně o čem kniha je tak je to naprd….

  2. ,,Neznám žádné dílo, ani jedno jediné, mezi jehož deskami by bylo sevřeno tolik hrůzy a ztrpení, nikoli utrpení jedince, ale stamilionů lidí…Mistr včera ještě neznámý vytvořil nehynoucí dílo děsu.“Bruno Frank

  3. Aniž bych věděla, o čem knížka je, tak jsem si jí přečetla. Děj jsem pochopila, myslím, že není potřeba předem vědět, o čem je. Je úžasně napsaná, doporučuju k přečtení. A Žanet to s citátem vystihla, k tomu není co dodat.

  4. Kompozice znamená, jak je dílo ČASOVĚ uspořádáno. Takže není co vytknout, dá se říct jedním slovem – chronologická převažuje, ale objevuje se i retrospektivní

Odeslat komentář