Ve vězení na Bytízu

Tak jsme včera byli ve vězení Bytíz (to je u Příbrami).. Naštěstí jen na půl dne, i tak to nebyl nijak hezkej zážitek, přestože byl velmi poučný :o).

No ale ten první dojem? První, co uvidíte je totiž plot a velká brána.. To by bylo vcelku normální – ale ta barva! Něco mezi růžovou a fialovou. To se tam hodí asi tak, jako klobása k racionální výživě…

Pravda.. první dojem by taky mohly vytvořit i všudypřítomné umělé kopce hlíny a kamení z vykutané země. Ale defacto to neni ještě věznice.

Musím uznat, že o tu bezpečnost se tam docela hezky starají. Než jsme prošli jejich očistcem byli jsme odlehčeni od batohů, mobilů, projeli nám bundy rentgenem a ještě nás každého prozkoumali detektorem kovu. Takže vstup pro dvaceti-člennou skupinku trval asi 20 minut.

Dozvěděli jsme se něco o historii vězení. Bára se dozvěděla taky to, že pokud chce jít na sociologii musí umět i matiku :-).. Zřejmě ji to moc nepotěšilo.

Jako první jsme se podívali do takové nejnižší třídy vězení – dohled. Bylo to vlastně docela normální bydlení, kde byl akorát nějaký vychovatel. Ale vězni běžně opouštěli brány věznice a jezdili pracovat.

Pak jsme se přesunuli do větší části věznice, kde je třída dozoru a ostrahy. Jeden vězeň na nás hned začal pořvávat, že jim nedávaj najíst atd.. No pokud se díváte na Prison break nebo-li Útěk z vězení, tak to je něco podobněho 🙂

Vyzkoušeli jsme si „thajské vězení“, kde nás bylo 20 v jedné relativně malé cele. Nebyl to moc hezký pocit.

Pak přišla zřejmě nejzajímavější část – beseda se zaměstnanci věznice, a měli jsme možnost poznat život vězňů podrobněji 😉

 

Co mě překvapilo asi nejvíce bylo to, že ne všichni vězni jsou hloupí. Dokonce byste je na ulici ani nepoznali, můžou mít vystupování lepší než člověk netrestaný.

Bohužel čas tlačil – stejně jako mě teď (chce se mi spát) a museli jsme odjet, přitom tolik otázek pořád zůstalo nezodpovězeno…

 

BTW obrázek znázorňuje oblíbené činnosti ve vězení. Činnosti, kterými můžete zabít nudu.. 🙂

Jan Václavík
Jan Václavík
Vystudoval jsem ČVUT FIT a pracuji v Productboard jako Software engineer. Kromě toho občas přednáším o programování, baví mě cestovat do neznámých krajin, lézt po horách a občas o tom píšu na tento blog. Na Twitteru mě najdete jako @janvaclavik.

0 komentáře

  1. Chtěla bych se zeptat, jak se dá v Příbramské věznici, domluvit takováhle exkurze? Děkuji za odpověď

Odeslat komentář