Kindle 3G – jak koupit a proč je to dobré?

Odsuzoval jsem čtečky knih. Nevěřil jsem, že jsou srovnatelné s klasickými knihami. 

Ale jednou mi kamarád ukázal Kindle 3. V tu chvíli, jsem otočil svůj postoj o 180 stupňů.

Co mě na první pohled zaujalo?

 1. Krásně vyhlazené písmo (téměr neviditelné malé pixely)
 2. Displej, který vypadá jak papír z laserové tiskárny
 3. Relativně malá velikost a dobrá čitelnost
 4. Wi Fi a prohlížeč

 

Začal jsem se zajímat o Kindle. Rozhodoval jsem se mezi Kindlem s 3G a bez něj. Nakonec jsem zvolil variantu s 3G a nelituji. 

Bez 3G stojí $139 a má přístup na internet jen pomocí Wi Fi.

S 3G stojí $189 a má přístup na internet pomocí Wi Fi, EDGE, 3G (ve všech případech zdarma pokud prohlížíte jen web. Viz níže)

Placení daně a cla z USA

Při dovozu z USA se platí daň a clo.

Studoval jsem materiály celní správy a zjistil jsem že do částky €150 se neplatí daň ani clo. Bohužel 1. 4. 2011 začne platit zákon, který placení cla nařizuje již od €22.

Clo není takový problém, je to v podstatě pár korun, ale daň je částka okolo 20% z nákupu (počítá se i s poštovným).

Takové výdaje váš nákup docela navýší, ale i tak pořád se nákup z amazonu vyplatí ve srovnání například s předraženými Kindly na alza.cz.

Doporučuji nakoupit z USA co nejdříve. Dokud se platí clo nad €150 a dokud je výhodný kurz. Pokud Vám placení cla o kousek přesahuje (cca €3), můžete to zkusit také poslat. Je tu relativně velká pravděpodobnost že Vám to projde bez placení daně a cla.

Nákup Kindle 3G na amazonu

Kindle 3G jsem si objednal přímo u prodejce na amazonu.

Zaregistroval jsem se. Vybral jsem jako zemi u Kindle Českou republiku a objednal. Objednávka problěhla velmi rychle. Po nákupu jsem zadal kreditní kartu a pomocí internetové transakce převedl peníze.

Doručení do ČR

Je to neuvěřitelné, ale v pátek ráno jsem objednal Kindle 3G a v pondělí už mi UPS volalo s tím že pro mě mají balíček z amazonu. Česká pošta se může jít zahrabat. Posíláte něco z vesnice do jiné, která je 10km daleko a trvá to stejně dlouho jako u UPS z USA k nám do ČR.

Kindle a přístup na internet

Internet na Kindlu není žádný med, to říkám předem. Nečekejte že to bude mít komfort na PC. Kindle browser bych přirovnal ergonomií někde k Internet Exploreru 6 (ve vykreslování je na tom samozřejmě lépe Kindle). Takže používat se to dá, ale nečekejte zázraky.

Na brouzdání internetem během cesty v autobuse je Kindle jako dělaný. Pokud chytá EDGE tak to sice není žádná sláva, ale pokud se dostanete na 3G síť tak to běhá jak z praku.

Pokrytí je snad všude, akorát jednou jsem jel tramvají, kde měla asi moc plechu na střeše a nějak to nešlo. Dále v některých příliš vybetonovaných budovách to může zlobit, ale v 99% to bude v pořádku.

Je připojení na internet s 3G/EDGE zdarma?

Ano je, ale do jisté míry.

Pokud si chcete stáhnout něco jiného než webovou stránku, pak platíte. Například pokud si chci stráhnout PDF do Kindlu tak bych platil. Aby se mi to nestalo, tak jsem si na účtu od amazonu nastavil maximální utracenou částku na $0. Tudíž mě to nepustí k žádnému stahování. 

Jan Václavík
Jan Václavík
Vystudoval jsem ČVUT FIT a pracuji v Productboard jako Software engineer. Kromě toho občas přednáším o programování, baví mě cestovat do neznámých krajin, lézt po horách a občas o tom píšu na tento blog. Na Twitteru mě najdete jako @janvaclavik.

9 komentáře

 1. Dobrý den, uvažuji o koupi, ale četl jsem, že někdo zdarma internet nemá nebo, že do budoucna ani nebude, Nevíte o tom náhodou něco? Funguje Vám stále internet přes to 3G? Díky moc, M.H.

 2. internet v Kindle verzi s 3G funguje bez problému. Pokud měl dotyčný verzi bez 3G tak tam by se mělo dát dostat na internet, ale už za peníze.Btw Nakupujte dokud to jde bez daně a cla 🙂

 3. zakoupil jsem a stihl jsem to bez cla. Dodavka suprová. Vse funguje jak má. Jailbreak na cestinu funguje dobre. Trochu problem se scanovanymi PDF, ale to se neda nic delat. Sluzba konverze pres ucet u amazonu suprová. google chrome podporuje kindle tlacitko na odesilani clanku – taky super. Jsem nadsenej :-)skype:choronzon1

 4. „Btw Nakupujte dokud to jde bez daně a cla :)“Nechápu. Můžeš mi to vysvětlit?

 5. Koupili jsme Kindle 3G v červenci a stále to prošlo bez placení cla. Potřeboval bych poradit, proč mi nejde Internet přes 3G nebo EDGE. WiFi pracuje spolehlivě, ale bez WiFi se to nechytá. Co dělám špatně? Musí se ještě něco nastavit? Díky komukoliv za radu.

 6. Jiří Petr: Nastavovat by se nic nemělo. Zkus se zeptat na podpoře od Amazonu.Karel: článek už je staršího data a v té době šlo nakupovat kindla z USA bez cla a daně. Dnes to ale už bohužel nejde, nicméně stává se že to celníci přehlédnou a nechají to bez cla.

 7. Dobrý den, nevíte, jak se dá na amazonu nastavit útrata 0$ při připojení přes 3G? Děkuji Keti

Odeslat komentář