Už potřetí jsem se vydal na tuto pražskou akci a jaké dojmy z toho mám se pokusím shrnout níže.
Letošní ročník byl ve znamení networkingu, což označuje důraz na vytváření příležitostí k setkání s ostatními lidmi. Myšlenka mě před konferencí docela zaujala, ale nevěřil jsem, že to bude příliš v praxi fungovat. A popravdě, čekal jsem, že letošní ročník nepřekoná ten minulý. Jako největší nedostatky jsem viděl absenci Mobile Hall a také to, že na stránkách se postupně přidávala funkčnost, jako by to vypadalo, že to vývojáři ani nestíhají. Například oblíbené hvězdičkování přednášek se zprovoznilo asi den před tím než začaly workshopy.
Mé obavy se naštěstí nenaplnily.
Abych jen nekritizoval, tak mě mile překvapila možnost dostat se na warm-up party a raut aniž by se za to připlácelo. Ale ne že bych se tam všude dostal, při spuštění akce jsem zrovna byl v kině 😀 …
Design Jam Prague
Vše začalo workshopem Design Jam Prague s lektory z GoodData. Myšlenkou bylo vytvořit za celý den, něco, co člověku zpříjemní/zjednodušší nějakou “všední” činnost. V podstatě hodně obecné téma, kde se dají vymyslet spousty nápadů.
Naše skupinka (já, Petr, Míla, Renata) řešila inteligentní kalendář s plánováním času, který nám pomáhá poloautomaticky organizovat týden. Analýzu naší práce “Time saver” najdete zde: https://docs.google.com/document/d/1rCnpPaOniLhhlaGY_XWZVIZ0BzHiz4kXfFliCsn9_ng/edit
Postupem času jsme přicházeli na to, že celé je to dost složité, ač se to nezdá a analýzu nelze stihnout za několik hodin. Bylo by potřeba udělat pořádný průzkum trhu, zacílit na konkrétní persony a pak teprve vymýšlet a testovat nějaké wireframy. Ty byly právě výsledkem naší celodenní práce. Když jsem se na ně podíval, hodně jsem se divil, jak je to jednoduché a jak málo se toho za den práce stihne. Popravdě řečeno, myslel jsem že náš projekt bude pěkný fail, ale nakonec z hodnocení mi to tak nepřišlo. Mentor Martin Kopta, který nás zezačátku vedl, nás pochválil za hromady nápadů, které jsme měli. Řekl něco ve stylu, že pokud bychom je realizovali tak máme 20 let co dělat. Dostali jsme velmi dobré hodnocení i od BerkyUX – Leoše Štýbnara a Honzy Šrůtka, což jsem po první prezentaci ani už neočekával.
Večer jsme zašli všichni na pivo nějaké místní hospody a nakonec jsme skončili až na warm-up Webexpo party ve Fusion.
Design Jam se hodně povedl. Odnesl jsem si mnoho ponaučení a seznámil jsem se ze zajímavými lidmi v oboru. Děkuji organizátorům za uspořádání této skvělé akce (Honzovi, Martinovi, Pavlovi z GoodData).
Webexpo
První den jsem byl na přednášce od Johna Vanhary, který povídal zajímavé historky ze svého podnikání na Shipito. Zaujalo mě, když popisoval firemní procesy jak řeší helpdesk a podobně. V podstatě řekl, že používají společný gmail a e-maily označují štítkama.
Po přednášce jsem skočil na oběd. Ten mě trochu nemile překvapil. Nebylo ho moc, pizza byla prakticky studená a nebylo si kam sednout. Když si k tomu člověk chtěl dát kafe, už to bylo skoro nemožné. Letos byla na konferenci jen jedna “kavárna”, což mi přišlo jako velké mínus. Fronty se táhly na pár desítek metrů. Alespoň, že čajovna nezklamala a byla skvělá:-)
Zašel jsem na některé další přednášky například “Zbavte se account managementu”, kde mě zaujal jeden slide. V podstatě říkal, že firma je na dvě věci, pokud:
- Se nestíhají deadliny
- Klienti nedostávají to, co očekávali
- Tým je demotivovaný
V tomhle vidím velkou pravdu. Ze svých pracovních zkušeností to mohu velmi dobře potvrdit. Od takové firmy utéct co nejrychleji!
Rozhodně jedna z nejlepších přednášek na celém WebExpu byla “Jak bojovat s prokrastinací” od Petra Ludwiga. Najdete ji zde:
Petr popisoval zajímavé metody, jak bojovat se zevlováním na facebooku a podobně. Btw dnes je první den, kdy podle jeho vzoru dělám Today list namísto TODO listu 🙂 … Rozhodně doporučuji zhlédnout alespoň ze záznamu. Byla to jedna z nejpoutavějších přednášek.
Jako obvykle jsem se těšil na přednášky o responsive webdesignu a podobně. Letos to bylo trochu ve znamení: “Nedělejte responsive ani mobile first, dělejte to trochu jinak.”
Martin Michálek předvedl redesign jeho blogu, kde jsme měli možnost nahlédnout až do střev vývoje. Potěšilo mě zjištění, že to, jak technologicky vyvíjíme v Ackee web se příliš neodlišuje od toho, jak to dělá Martin. V podstatě on používá LESS, my SASS a jinak to vypadalo stejně 🙂 … Ale zaujala mě jeho kombinace Responsive + Mobile first + Elastic design. Elastic design je relativně stará záležitost. Martin ukázal jak se dají dělat vektorové ikony za pomoci webfontů. Tohle byl rozhodně nejzajímavější poznatek.
Poslední páteční přednášku měl Aaron Walter. A to je prostě kapacita, přednáška byla kvalitní, nic jiného se ani očekávat nedalo.
Další den jsem začal s přednáškou “Nepoužívejte Git jako SVN!” od Tomáše Purkarta. Popravdě řečeno, kdyby přednáška měla poloviční délku, stačilo by to. Tady jsem ztrácel pozornost a bylo to příliš jednotvárné. Nicméně i tak nadprůměr ve srovnání s akademickým prostředím 🙂
Zůstal jsem ještě v Development Hall na “Ekosystém. Tak se tvoří weby!” od Tomáše Jukina. Rozhodně jedna z nejpůsobivějších přednášek (když pominu příliš časté a dlouhé přepínání mezi plochami). Tomáš umí velmi dobře zaujmout, má dost působivý projev a samotný obsah přednášky byl velmi užitečný. A já jsem pyšný na to, že v Ackee používáme podobný Ruby ekosystém jako Tom 🙂
Na další přednášky jsem neměl nějaké výrazné preference, tak jsem zašel na Jirku Knesla, který představoval výsledky ze souboje frameworků. V podstatě jsme se dozvěděli, že když píše Jakub Vrána v čistém PHP, tak je nejlepší a nikdo s pomocí nějakého frameworku mu nemůže konkurovat 🙂
Více o výsledcích najdete zde: http://www.knesl.com/articles/view/webexpo-2012-souboj-frameworku
Další asi dvě hodiny jsem strávil v Mini Barcamp Hall na prezentaci od Czech Gamer Edition s Petrem Murmakem. Deskové hry mě baví a proto jsem si rád něco poslechl od profesionála.
Následovala prezentace startupů. Zaujalo mě hlavně prostředí pro Android – Big Launcher. Jedná se o grafické prostředí pro Android, které je hodně jednoduché (primárně pro seniory) a velmi efektivní. Pokecal jsem s jeho autorem, a ejhle, vyhráli 🙂 … Myslím že takový projekt tady chyběl, na rozdíl od ostatních co dostali do finále.
Na konci byla přednáška Adama Zbiejczuka o sociálních sítích a potom už zlatý hřeb dne – Eric Rais. Tenhle pán měl dost poutavou přednášku a solil jeden vtip za druhým. Rozhodně patřil k nejlepšímu co jsem na WebExpu viděl.
Shrnutí
WebExpo je něco, co považuji za absolutní nutnost pro všechny lidí, kteří to myslí s webem vážne. A nejenom s webem. Měla by to být povinnost i pro ředitele IT firem. Není nic horšího než když se firma nikam neposouvá. Vede to zase jen k tomu, že těžce vychovaní zaměstnanci jdou hledat práci jinam.
Na webexpu si na své přijdou hlavně grafici, vývojáři, ti co dělají business a hlavně ti, co shánějí schopné lidi.
Myslím, že je krátkozraké nejít na WebExpo kvůli ceně. Pokud není člověk úplná socka, což se v IT oboru tak moc nestává, tak si WebExpo může zpravidla dovolit. 5880Kč je sice sakra hodně, ale jednak, jsou tu studentské slevy, můžete to koupit přes firmu a odečíst daň, můžeme požádat šéfa o to aby nám to zaplatil a i kdyby tohle bylo pořád málo, tak se nad tím zamysleme: Za necelých 6000Kč dostanu jeden den perfektního workshopu a 2 dny kvalitních přednášek. Aby toho nebylo málo, tak jsou tam 3 party, kde se většinou zdarma docela dobře najíte. S jídlem souvisí i to, že všechno občerstvení je zdarma. Jídla nebyla nějaká spousta, ale prakticky pořád bylo co jíst. Doubleshot měl letos skvělou kávu. Byla zprovozněná také jako každý rok čajovna a samozřejmě voda (škoda, že nebyla před každým sálem, jako minulý rok).
A za tohle všechno 6000Kč? To mi nepřijde předražené.
P.S. pokud to čte někdo z organizátorů WebExpa, tak výše uvedený odstavec neznamená, že chci abyste to zdražili 🙂
Celá konference mi přišla letos opticky menší než minulý rok – bylo méně stánků, méně kávy, možná i méně přednášek. Dokonce i Microsoft (který tradičně měl zajímavé akce) byl letos hodně slabý. S jídlem to také nebylo valné, a na snídani se člověk najedl možné lépe než na obědě.
To jsou ale všechno detaily. To podstatné zůstalo a mnohé se zlepšilo. Velmi kladně hodnotím Mini Barcamp Hall, kde si každý mohl udělat vlastní přednášku.
A co se týče networkingu, nemělo to chybu. Snaha o socializaci webové komunity je krok správným směrem. Poznal jsem spousty nových a schopných lidí od kterých se rád něčemu naučím.