Před časem jsem si řekl, že už mám po krk těch Windows 7, kde od verze Windows XP nevidím ani po deseti letech vývoje žádný pokrok.
Alternativou byl Linux. Už jsem ho dříve používal. Má také spoustu výhod, jako například tu, že je zdarma, že umí spoustu věcí, co na Windows chybí a má konzoli, která se občas hodí.
A jako poslední alternativa se nabízí Mac OS X – zde je nutnost koupě počítače od Apple, a proto je to vychází o dost dráž. Navíc jejich počítače nejsou zrovna levnou záležitostí. I přes to u mě nakonec zvítězil. Přečtěte si dále proč.
Vzhledem k tomu že se mi naskytla možnost prodat můj dosavadní HP 4710s, tak jsem se poohlížel po něčem jiném. Pohrával jsem si i s myšlenkou zkusit Mac. Nikdy jsem neviděl opravdovou práci s ním. Je krásný na prezentace, kde se hezky otáčejí slidy, nebo na stříhání videa a podobně. To však nebylo to co bych chtěl já. Potřebuju tam dělat grafiku, programovat a organizovat čas.
Domluvil jsem se s pár kamarády aby mi předvedli Mac a zkusili mi říct proč si ho koupili oni. Dostalo mě to. Mac OS X měl snad úplně všechno, co mi jinde chybí. Rozhodl jsem se koupit si nejtenčí model notebooku, co je na trhu, a to verzi Air 13″. Viděl jsem docela zajímavou alternativu Asus Zenbook, který byl vzhledově z 90% kopií Apple Air. Když jsem viděl cenu, zarazilo mě, že je vyšší než u Apple. Měl sice drobet lepší hardware, ale co na tom, když tam člověk provozuje Windows 7, které jsou i přes dobrý hardware neschopny pracovat efektivně.
Čím mě zaujal Macbook Air
- Velikost – co si budeme podívat, je krásné mít notebook tlustý jako 60 stránkový sešit místo velikosti typu encyklopedie lidstva. Lze to lépe přenášet.
- Není to netbook!!! Netbook se vyznačuje tím, že firmy více šetří na vlastnostech notebooku za cenu menších rozměrů. K čemu je mi malý notebook, když na něm budu minutu pouštět Photoshop?
- Rozlišením – 1440×900, poměr 16:10? To se dnes na 13,3″ notebooku zase tak často nevidí
- SSD disk – geniální záležitost. Opravdu výrazně zrychlí práci s diskem.
- Klávesnice na Macbook Air je skvělá. Píše se na ní výborně. Díky důmyslnému využití kláves jako CMD, ALT a FN není dokonce nutné přepínat klávesnice jako u Windows. A v neposlední řadě, podsvícená klávesnice je super, mnohem lepší než lampičky jako třeba u Lenova
- Mac OS X je neskutečně funkční systém. Neseká se, efektivně pracuje s více plochama. Vizuální efekty které má nejsou na efekt, ale jsou neskutečně intuitivní. Tohle by měl především Linux pochopit, kde je poslední dobou například v KDE kladen důraz na efekty, která jsou k ničemu. U Windows je to ale podobné
- Skvělá možnost virtualizace přes Parallels desktop – lze pouštět například aplikace z Windows, které se tváří jako úplně normální program pod Mac OS X. Funguje na tom všechno, a lze na tom dokonce pařit přes síť 🙂
- Multitouch, který opravdu funguje. Opravdu nevím, jak ostatní výrobci mohou vyslat multitouch do světa tak nedodělaný jako například u Lenovo a HP. Obojí je pomalé, sekavé a lidé to raději moc nepoužívají.
- Dobrý výběr aplikací – i těch profesionálních. Například Photoshop, který zde navíc běhá lépe než na Windows. Nehledě na to, že se spouští i na poprvé okolo 5s.
- Slušná výdrž okolo 6h.
- Aaaaahhh faktor – lidi si budou říkát „aaaahhh“, když uvidí Váš notebook 🙂
Nevýhody
- Málo portů – 2x USB, Tunderbolt, SD čtečka. Nic moc, chce to USB hub a redukci na DVI pro monitor a redukci na Ethernet. Což na dealextreme.com, koupíte za pár dolarů.
- Malý disk – mám 128GB. Pokud to člověk nepotřebuje jako skladiště filmů a hudby tak to nevadí
- Cena – v současné době okolo 30 000Kč, není to nic moc, ale když si člověk uvedomí jak málo ho ten systém rozčiluje, oproti ostatním, tak se to vyplatí 🙂
Jak vidíte, klady výrazně převažují zápory. Navíc na Mac si jako uživatelé Windows zvyknete nezvykle rychle a pak už nechcete nic jiného. Vše je tak neskutečně intuitivní a lidské:-)
Pro ty, co se o Apple zajímají víc, doporučuji k přečtení knihu Steve Jobs od Walthera Isaacsona. Je tak skvěle popisována důslednost při vývoji a také to jak Jobs dělil produkty na dvě skupiny: „na hovno“ a „na geniální“. Hádejte kde je Mac? 🙂
Pokud máte dotazy, napište do komentářů nebo na Twitter.
To snad nemyslíš vážně…
lol 😀 a nech moje Lenovo na pokoji 😀
heh 😀 koukám že samé kladné ohlasy 😀 no pokud dostanu od rodičů k osmnáctinám grant tak si jablko asi taky koupím ale nejsem si jistý zda přímo MacBook Air přece jen to je mooc peněz…
Mám zase Mac Book Pro 15\“, je to akorát hamatnější než Air, ale skoro mi to zastane velký počítač. Systém je s HW sladěn, otravnost minimální. Stroj jsem pořizoval, že Windows znám dlouho, Linux také nějaký čásek. Debian Linux s KDE jede dobře, ale můžu potvrdit, že to stále má ostré hrany. Windows, s Win9x hrozný, od XPéček už to jde. Každý z té velké trojky je dobrý na něco jiného.
Chapu, ze se ti Air libi. Taky pokukuju po ultrabooku. Ale KDE ze ma efekty nefunkcni a na paradu? Kdybys rekl Compiz, tak to jo, ale KDE se myslim dost mirni, jsou tam i zbytecny efekty, ale ty jsou vypnuty… KDE u me v poslednich letech dost boduje, na praci mi to prijde nejproduktivnejsi, promyslenej navrh desktopu a aplikace maj bezkonkurencni – Kontact, Amarok, Okular, Dolphin atd.
KDE je podle mě zlo. Používal jsem ho v začátcích verze 4 asi rok a byla to krize. Pomalé a na efekt. Nemělo mě to čím oslovit protože SW na Windows byl lépe udělaný a dokonce i rychlejší, nevím proč. Do teď když pracuji na táty PC, tak se u toho často vztekám. UX celého systému je podle mě dost nedotažené, třebaže sjednocenost systému a komponent je tam výborná. No teď jsem už zhýralej Mac user, takže těžko ocením jiný systém. Efektivnější systém jsem prostě neviděl 🙂
jo…lidé se budou dívat a říkat aaaaaaah…to je ale shit 😀 prostě u applu mě štve že si platíte jenom za značku….cena je neúměrná hardwarové konfiguraci
Cena je neúměrná HW konfiguraci, ale mě to je vlastně jedno. Ten počítač stíhá vše co potřebuji. Sice má o skoro 1 GHz horší procesor než HP co jsem měl před tím, ale počítač běhá mnohem rychleji. Mac OS X se svoji svižností nedá srovnat s žádnými dosud vydanými Windows. To je fakt a Windowsy nezachraňuje ani lepší HW konfigurace.