Fakulta Informačních Technologií ČVUT – první semestr

Minulý rok jsem maturoval a rozmýšlel jsem se kam jít na vysokou školu.

Váhal jsem mezi Českým vysokým učením technickým Fakultou elektrotechnickou (ČVUT FEL) a Vysokou školou ekonomickou obor Informatika a statistika (VŠE FIS).

Víc mě to táhlo k VŠE, protože oproti FELu tam byla perfektní organizace, informovanost a říkal jsem si že radši budu studovat ekonomiku než obvody na FELu.

Nakonec se mi ještě do výběru připletla nově vzniklá Fakulta Informačních technologií ČVUT. Původně jsem tam ani nechtěl dávat přihlášku, protože fakulta neměla čas ani peníze dělat přijímačky, tak brala podle průměru nebo podle SCIO testů. Scio testy jsem sice dělal, ale neměl jsem tam nijak zázračné výsledky a průměr ze střední také nebyl nějak zázračný, takže jsem si říkal že to nemá cenu zkoušet. Nakonec jsem to ale přece jen zkusil a k mému překvapení jsem se na školu bez problému dostal. Druhý rok už to asi tak lehké nebude 🙂

Měl jsem docela strach jestli jsem zvolil dobře školu, protože se mi zdálo, že ČVUT FIT je mírně znevýhodněn. Například tím, že nemá ani vlastní budovu. Nakonec se však ukázalo že je to pro studenty výhodou. Není nad to sedět v nově postavené Národní technické knihovně (NTK), kde má ČVUT FIT většinu výuky. Najdete tam dostatek prostoru pro učení, kavárnu, noční studovnu (dobrá věc na noční LAN party – vyzkoušeno) a v neposlední řadě také knihovnu.

Učitelé na FIT se mi zdají až na vyjímky bez problému. Jediné co mi nesedělo byly přednášky ze Základů matematické analýzy, a matematické logiky.

 

Předměty na ČVUT FIT

Základy matematické analýzy (ZMA)

přenášky: Burdík / cvičení: Tušek

Jedná se o velmi důležitý předmět na FIT, za 6 kreditů. Má největší hodinové dotace v rozvrhu. Bohužel přednášky za moc nestály, takže tam většina lidí nechodila. V druhé paralelce s Pelantovou to bylo o nečem jiném, takže pokud by se dalo vybrat volím jednoznačně ji.

V průběhu semestru byly 2 testy. Kdo se neučil na první měl docela problém, takže doporučuju nepodceňte ZMA.

Zkouška ze ZMA byla jednoznačně nejhorší ze všech. 50% příkladů typu (asymptoty, taylorův polynom, integrály atd) a 50% teorie (pár záchraných otázek typu součin derivace a ostatní dost těžké). Nakonec jsem to dal za D a jsem rád.

 

Matematická logika (MLO)

přednášky: Šolcová / cvičení: Nollová

Matematická logika by se dala přirovnat k nejlehčímu předmětu na FIT. Jednou za dva týdny se naučíte na test a tím to končí.

Zkouška byla hodně v pohodě. Sice těžké příklady ale vše podobné jako v ukázkovém testu. Měl jsem za C.

Programování a algoritmizace 1 (PA1)

přednášky: Balík / cvičení: Daněček / proseminář: Vágner

Masakr, to co jsme se učili na střední dva roky jsme zvládli za pár přednášek a pak jsme jeli už takové věci jako ukazatele, struktury atd.. Test nebyl těžký, ale bohužek ho opravoval Daněček a ne progtest. Myslel jsem že budu mít plněj počet bodů a nakonec jen 14/20.

Další zajímavá věc je progtest – noční můra všech studentů. Jedná se o webový server kam posíláte domácí úkoly a on je hodně přísně hodnotí.

Zkouška byla těžší než jsem čekal, ale myslím že vzhledem k tomu že jsem se na ni učil den je za B dobrým výsledkem

Číslicové a analogové obvody (ČAO)

Přednáška: Kyncl, Novotný / cvičení: Musil

Předmět, kterého se bojí všichni gympláci a ti kdo nebyli na průmyslovkách. Je to podobné jako Elektonika pro informatiky na STM.

Musím uznat, že díky kvalitní přednášce a cvičením se tento předmět dal v pohodě zvládnout..

Zkoušku jsem ani nedělal protože jsem měl dobré výsledky z testů a dostal jsem za A.

Právo a informatika (PAI)

Přednáška: Šejnost

Zajímavé přednášky, pan Šejnost vypráví své právnické příhody a občas trápí svého asistenta Zdeněčka.

Zkouška byla jednoznačně nejlehčí a nejlepší 🙂

Měl jsem za C, ale vyhádal jsem si to na B

Úvod do operačních systémů (ÚOS)

Tak tenhle předmět se nezdál. 3 testy za semestr málokdo napsal na více než polovinu bodů. Zakončeno to byla velkým zápočtovým testem, na který se doporučuji hodně učit, protože je to to nejtěžší co v ÚOS můžete mít. Původně nebyla možnost opravy, ale po hádkách s Bařinkou a Žďárkem se udělal opravný termín – který stejně udělali jen dva lidi.

Měl jsem za D.

Základní školení BOZP

Tělesná výchova

3
Jan Václavík
Jan Václavík
Vystudoval jsem ČVUT FIT a pracuji v Trezoru, kde pracuji jako Software enginner. Kromě toho ve volném čase tvořím open-source platformu pro otevřené lezecké průvodce openclimbing.org na bázi OpenStreetMap a Wikimedia. Na Twitteru mě najdete jako @janvaclavik.

0 komentáře

  1. Zajímavé a užitečné počtení, také uvažuji… 🙂 Není nad reálné zkušenosti, které se člověk jinak nedoví.

  2. Mozem sa ta opytat, ake si mal znamky na strednej? Uvazujem o FIT CVUT ale neviem ci na to mam 🙂

Odeslat komentář