ČVUT FIT – mýty o studiu a zhodnocení školy po 2,5 letech

Čas utíká jako voda. Když jsem tady naposledy psal o studiu na ČVUT fakultě informačních technologií, končil jsem teprve první semestr. Teď mám konec semestru pátého a ten příští už by ze mě tedy mohl být bakalář. Už se těším až si budu moci všude psát před jméno „Bc.“:-D

Rád bych shrnul, jak na mě studium na ČVUT fakultě informačních studií působí a vyvrátil některé mýty které kolují o školách od našich rodičů a ostatních ex-VŠ studentů.

Mnoho lidí mi píše ohledně dotazů na studium, protože si nevědí, co vybrat. Pokud patříte mezi ně, přečtěte si článek a třeba Vám to pomůže s rozhodnutím.

Máte-li zájem o sledování aktuálního dění na škole a v oblasti IT, doporučuji sledovat můj twitter.

Proč jsem si vybral ČVUT a podrobné zkušenosti z prvního (říká se nejtěžšího semestru) jsem shrnul zde: Fakulta Informačních Technologií ČVUT – první semestr

Teď to vezmu více ze šikora – vyzdvihnu a zhaním jen ty předměty, které za to stojí a popíšu život na ČVUT.

Studium na ČVUT FIT

Na začátek bych rád shrnul několik mýtů a pověstí co kolují o vysokých školách a neplatí pro ČVUT FIT. Nevím jak to platí jinde, ale z toho co jsem slyšel o některých jiných školách to nejsou vždy stejně.

Mýtus č. 1 – první semestr je nejtěžší

Chyba. První semestr není příliš náročný, snad kromě PA1, kde musíte bojovat s progtestem (program co vám říká že Váš úkol je špatně). Několik lidí taky mělo problémy s UOS (úvod do operačních systémů – respektive bash).

Druhý semestr, kde se sešly předměty jako LIN (lineární algebra), OSY (operační systémy), PA2 (programování 2), byl teprve ten správný nářez. Ten pravděpodobně považuji za nejhorší. Další semestry (3., 4.) už tak hrozné nebyly, ale stále bych řekl, že byly těžší než první. Tady už ale záleží na oboru (já studuji Web a multimedia).

Mýtus č. 2 – chodit na přednášky je důležité

V prvním a druhém semestru jsem byl poctivým studentem – chodil jsem na přednášky, víceméně na všechny. Snažil jsem se na nich poslouchat a psát zápisky i když jsem tomu většinou moc nerozuměl. Každý den jsem se vracel na kolej v noci zničený bez jakékoliv volna na jiné aktivity. Moje studijní výsledky stály za prd.

Ve třetím semestru jsem se rozhodl, že na přednášky zajdu jednou, a podle toho zda budou zajímavé budu chodit dál. Vybral jsem si tedy jen přednášky, které stály za to a na jiné jsem nechodil. Dopadlo to tak, že jsem chodil asi na jednu přednášku za týden. Najednou jsem nemusel vstávat v 8h, ale mohl jsem více spát. Začal jsem se vracet dřív domů a místo toho abych zbytek večera strávil učením jsem chodíval například na různé sportovní akce. A co se nestalo, moje výsledky se zlepšily! 🙂

Je to na každém, ale mě přijde většina přednášek tak nudných, nebo špatně odpřednášených, že opravdu nemá význam na ně chodit. Materiály jsou uveřejněné na eduxu (http://edux.fit.cvut.cz) a výpisky si dělám z nich.

Mýtus č. 3 – na VŠ se budu o semestru flákat a o zkouškovém to nadrtím

Blbost. Většinou je to tak, že prvních pár týdnů (cca 6) se škola pomalu rozjíždí. To je čas, kdy chodíte každý den do hospody, stíháte všechny koníčky a kašlete na školu. Jednou za týden se naučíte na nějaký test nebo uděláte domácí úkol, jste-li aktivní a chcete body. Úkolů je na FITu opravdu hodně.

Další týdny (7.-13. týden) – druhá polovina semestru je na tom hůř. Začnou různé kontroly odevzdávání semestrálních prací, píšou se testy i z předmětů, kde byl do teď relativní klid. Zažijete občas týdny, kdy každý den píšete testy, jeden těžší než druhý. Je to hnus, ale přežít se to dá.

O zkouškovém nastává relativní období klidu, kdy se nadrtíte na zkoušku (něco stejně už z těch testů většinou umíte) a to se dá stihnout za jeden nebo dva dny a pak zase klid. Jsou tu sice těžké předměty na které se to chce učit alespoň týden, ale těch je naštěstí méně.

Mýtus č. 4 – budu studovat konečně jen to, co mě baví

To jsem si taky myslel. Baví mě web a grafika a chtěl jsem to studovat. Nakonec to dopadlo tak, že o webu jsme měli asi 3 předměty a o multimediích 2. čekal bych že z těch cca 30 předmětů tam bude větší poměr.

Musíte dělat spousty předmětů nějak souvisejících s IT, které Vás ale opravdu bavit nebudou. A pokud chcete studovat web, nečekejte že Vás toho o něm naučí na FITu hodně. Škola dá nějaký základ, ale bez praxe to nejde. Opravdu mě překvapuje, jak málo lidí se snaží sehnat při škole práci. Potom až školu dodělají budou muset trávit hodně času aby se dokázali vyrovnat s tím jak to v práci chodí a jak je odlišná od školy.

 

Předměty, co stojí za zmínku

Dobře vedené předměty

MGA – multimediální a grafické aplikace

Výborné přednášky p. Buriánka – jednoznačně zatím nejzajímavější předmět na FITu oboru web a multimedia! Cvika byla o hodně slabší, ale i tak super!

PJV – programování v Javě

Zajímavé přednášky p. Balíka a výborná semestrálka na konci, která Vás to všechno naučí. Nesmím zapomenout na skvělý suchý humor p. Troníčka.

TWA (resp. TW2) – tvorba webových aplikací

Po problémech v WMM (TW1) je TWA skvělé! Tomáš Kadlec změnil přístup a musím říci, že rapidně k lepšímu.

AAG – automaty a gramatiky

Přestože se jednalo o pro mě poměrně nezajímavý předmět, díky skvělému cvičícímu (p. Procházka) jsem si ho dost oblíbil.

Hůře vedené předměty

APJ – aplikační programování v Javě

Po PJV jsem se těšil na pokračování. Bohužel APJ nesplnila má očekávání a po návštěvě asi čtyř cvičení a přednášky, kde se nic neudělalo a učitel byl vždy nepřipravený nebo něco nefungovalo jsem se na předmět vykašlal.

Můj pohled může být zkreslený tím že jsem nenavštívil více hodin, proto to neberte jako zcela objektivní zhodnocení, lidé, kteří předmět dokončili si ho chválí. 🙂

PGR – programování grafiky

Moc zajímavý předmět, ale bídná dokumentace k OpenGL 3. Absence tutoriálů a občasná nechuť učitele vyjít studentům vstříc mě trošku v tomto předmětu zklamalo.

Těžké předměty

OSY – operační systémy

Prostě masakr. 🙂 Vícevláknové programování a odevzdávání do progtestu je peklo.

PA2 – programování 2

Taktéž docela drsné programování v C++. Měl jsem smůlu na cvičícího – dvojice Vraný/Lukáč mi příliš nevyhovovali.

LIN – lineární algebra

Těžký předmět, ale skvěle připravené materiály a příklady. Je vidět, že p. Olšák si dává záležet!

PSI – počítačové sítě

Sítě mi nejdou a tak pro mě byly docela nepříjemným předmětem. Ale datelné to bylo relativně v pohodě pokud dáváte úkoly.

Lehčí předměty

PJS – programování v Javascriptu

Dávačka nejvyššího kalibru – při zkoušce můžete používat Internet. Zbytečné drcení Javascriptu a absence nadstaveb jako například JQuery. Předmět by to jinak mohl být velmi zajímavý…

PHP – programování v PHP

Tento předmět jsem neabsolvoval, ale co jsem slyšel tak je to stejné jako PJS.

Práce v kombinaci se studiem

Budu stíhát při škole práci?

Pokud nechcete celé studium žít jako bídák a rodiče Vás zase tak moc nedotují, budete potřebovat práci. Práce v oboru IT je podle mě jednou z největších výhod studia a je škoda ji nevyužít. Můžete pracovat víceméně odkudkoliv a na praxi můžete pracovat už v rámci studia! Nechci vychvalovat IT obor, ale kolik ze stavařů/strojařů/filozofů/lékařů tohle může dělat?

Stíhat se to dá. Sám jsem toho příkladem. Ale nesmíte si toho naložit příliš. 20 hodin týdně je tak akorát, občas to nemusíte stíhat a jindy s tím naopak není problém, tak můžete pracovat více. Chce to mít jen tolerantního šéfa a ujasnit si s ním podmínky ještě předtím než nastoupíte do práce – aby se pak nedivil 🙂

Pracoval jsem jako kodér, SEO expert a UX designer pro firmu Drosera, než mě to přestalo bavit a s kamarády z FITu jsme si založili vlastní firmu Ackee, která dělá mobilní aplikace a responzivní weby.

Studenský život na ČVUT

Hlavně nechodit na Sinkuleho kolej!

Na sinkulárně jsem bydlel rok a byla to chyba! Je to blízko do školy (asi 3 minuty), ale tam jsem zjistil že stejně moc nechodím. Platil jsem tam asi 3000Kč/měsíc, což je dost. Je to dáno to lokalitou. Co se týče služeb a vybavení na koleji, není to nic extra.

Další nevýhodou je, že tam jsou samí stavaři. Potkal jsem tam snad jen 2 feláky a jednoho fiťáka. Mít ke spolužákům blízko se vyplatí, takže pokud chcete jít na ČVUT FIT – nedoporučuji.

Dejvice jsou v noci taky doslova zabité. Není téměř šance jít s přáteli na pivo. Nikdo v Dejvicích nebydlí, pivo tam je dobré jen v Budvarce a na Kulaťáku, ale zase tam jsou ceny o něčem jiném.

Strahov je ta správná volba!

Strahov se nachází v krásné části Prahy – na nejvyšším kopci v Praze kousek od Petřína. Jedná se o kampus pro 5000 studentů, což je vidět všude. Hlavně na nočním životě. Strahov má asi 11 bloků, z nichž každý druhý blok ukrývá hospodu. Pokud člověk chce, má každý den kam vyrazit.

Mám rád, že jsem v kontaktu s přáteli. Člověk má třeba špatnou náladu. Není nic lepšího než napsat kamarádům a vyrazit na pivo. Na Strahově se vždy někdo najde 🙂

A další věc – není nic příjemnějšího než se projít hezky do Dejvic pěšky. Osvědčená trasa je Strahov – Petřín – po schodech dolu zahrad s hezkým výhledem na Prahu – Pohořelec – Loretánské náměstí – Brusnice – Ořechovka – ČVUT. Trvá to asi 40 minut pěšky a je to moc příjemná procházka.

Sport na strahově

Běh – skvěle se běhá na na Ladronce (okruh tam a zpět cca 7km). Pro větší borce je ještě pokračování na Letohrádek Hvězda (dalších asi 2,5km).

Inline brusle – opět park Ladronka

Squash – najdete ho přímo na stadionu na Strahově. Jsou tu dokonce dva. Ceny asi od 150Kč na hodinu.

Plavání – opět na Strahovském stadionu

Horolezecká stěna – nejvyšší v Praze (myslím že má 20m) – přímo na bloku koleje

Kde se dobře a levně najíst

Nesnáším blafy z menzy. Vydržel jsem tam chodit asi dva týdny než mi došlo, že mi to vůbec nechutná a zdravé to taky není. Zajímavostí je také to, že ČVUT má výrazně dražší jídlo v menze než například Univerzita Karlova. Nikdo neví proč, ale je to tak. Kvalita jídla té ceně po přičtení dotace, kterou studenti mají, asi neodpovídá.

Našel jsem několi restaurací, kde se moc dobře vaří a často mívají slevy.

pizzeria Einstein – slevy pro studenty na vybraná jídla (pizzy, těstoviny, saláty). platí akce že pokud máte ISIC, můžete si koupit například dvě pizzy za cenu jedné. Nevýhodou je hnusné pivo – Krušovice. Nachází se například na Švandově divadle nebo na Letné. (www.pizza-einstein.cz/)

BEAS – vegetariánská restaurace (nejsem vegetarián, ale chutná mi tam), kde si naberete kolik jídla chcete a pak to zaplatíte. Cena je okolo 16Kč za 100g jídla. Před zavíračkou je tam ještě 30% sleva. To se pak královsky najíte za 80Kč. Navíc mám z toho dobrý pocit, protože je to zdravé. 🙂 BEAS najdete na Národní třídě nebo za Staroměstským náměstím. (www.beas-dhaba.cz/)

restaurace Petřín – v areálu Strahovských kolejí. Výborné pivo (všechna plzeňská) a pizza. Sleva na oběd.

IKEA restaurace Zličín – skvělé ceny a akce na jídla. K tomu za 20Kč bezedný kelímek. Skvělé pokud to spojíte třeba s nákupem věcí na koleje.

čínské restaurace – sice nepříliš zdravé, ale dobré a výborně se najíte za dobrou cenu.

vietnamská restaurace na Strahově – dobrá vietnamská kuchyně za dobrou cenu a pivo Holba.

Další aktivity

V rámci FIT ČVUT se člověk může podílet na mnoha akcích nebo vyrazit na Erasmus (což plánuji).

Děláme teď fakultní časopis: „Buď FIT!

Asi nejzajímavější byla tvorba fakultního trička a spolupráce při organizování seznamováku pro prváky. Pokud se rozhodnete pro FIT, možná se tam příště uvidíme 🙂

Samozřejmě na FITu najdete spoustu opravdu schopných lidí, to byl taky důvod proč jsme tam založili první FIT firmu Ackee.

Proč jít na FIT

  • vysoká odbornost školy
  • opravdu se tu něco naučíte
  • dobrá alternativa pokud nemáte na MATFYZ a VŠE Vám přijde jako moc velká dávačka
  • řekl bych, že přeroste (přerostla?) FEL
  • studentský život na Strahově
  • lze skloubit s prací

Proč nejít na FIT

  • chybí katedra zaměřená na grafiku (dá se studovat přes ČVUT FEL)
  • slabší přednášky (přednášející jsou občas uspávači) – řešení je nechodit na ně
  • občas cvičení probíhá stylem dělejte to, co je v zadání a když nevíte tak se ptejte. Když jsem se jednou zkusil zeptat dostal jsem pěkný zjeb, za to, že to nevím a ptám se na to.
  • jsou zde zabijácké předměty – LIN, OSY, PAR, PGR – počítejte s tím, že při učení nebudete mít žádný život

Dotazy

Máte-li dotaz můžete mi napsat, nejlépe přes twitter.

Jan Václavík
Jan Václavík
Vystudoval jsem ČVUT FIT a pracuji v Trezoru, kde pracuji jako Software enginner. Kromě toho ve volném čase tvořím open-source platformu pro otevřené lezecké průvodce openclimbing.org na bázi OpenStreetMap a Wikimedia. Na Twitteru mě najdete jako @janvaclavik.

12 komentáře

  1. Johne, máš naprostou pravdu, první semestr není nejlehčí:D Spíš mám pocit, že každej semestr je příprava na ten další a ještě těžší:D A nevím nevím, jestli FIT přeroste FEL – řekl bych, že to budou prostě jiný školy. Možná v průměru jo, oborů je u nás spousta s různou úrovní. U nás na OI je to sice těžší, ale zase se nestává, že by přednášející byly nudný a už vůbec ne nepřipravený (to se mi nestalo nikdy) Potkal jsem jen 2 skutečně špatný přednášející (a ten jeden už to neučí, protože si všichni stěžovali). Když už, tak problém bývá s těma masovkama, ale to, co je pro náš obor je vždycky dobrý (u nás je nejlepší katedra kybernetiky – ty mimochodem učej softwarový věci mnohem líp, než katedra počítačů. A hodně dobrá je katedra grafiky a počítačové interakce – lehčí předměty, ale hodně poučné). přijde mi zvláštní, že máte tak málo odbornějch předmětů… Ale asi máte ještě málo lidí (nebo nevim). Jen se u nás musí počítat s brutální matematikou – oproti STM je to někde úplně jinde.

  2. U nás na FIT je asi nedostatek dobrých učitelů, ne všichni z FELu odešli. Zrovna ta katedra grafiky u nás docela citelně chybí, protože tím pádem výuka grafiky u nás probíhá jedině přes FEL. A i tak máme dost mizerný výběr, takže je lepší zapisovat předměty rovnou na Vaší fakultě.

  3. Ahoj, díky Ti za velmi zajímavý článek. Není nic lepšího, než osobní zkušenost. :-)Jinak minulý týden jsem podal přihlášku na FIT (Bc.). Tak snad to vyjde. SCIO testy jsem nedělal, takže mě čekají přijímačky přímo na fakultě. Tak mě snad vemou.Tenhle článek mi hodně pomohl vžít se do role studenta a trochu mi to zvýšilo sebevědomý, jak jsi psal, že tvoje výsledky na střední nebyli zrovna nejlepší. Nemám gympl, ani prumku, pouze Obchodku. Ale tak informatika mě baví už léta a o to myslím, že jde na týhle škole nejvíc. O zájem studentů.Jinak by mě zajímalo na jaký škole jsi studoval předtím. Můžeš mi to klidně poslat na e-mail, jestli to nechceš zveřejňovat tady. Všichni lidi, kterých jsem se ptal, tak řikají, že na škole studují nejvíc gympláci a z prumek. Díky moc. 🙂

  4. Zdravím, sem na konci třetího ročníku v oboru ICT – aplikace osobních počítačů (weby, phpko, servery – aktuálně MX server, grafika, databáze, sítě, sem tam Java, ale to se spíš učím sám pomaličku, prostě a jednoduše je pro mě FIT velice zajimává volba). Chtěl sem si po maturitě podat přihlášku. Jenže to de ruku v ruce s bytem a s dopravou po praze to výjde na nějaké výdaje, k tomu potřebuji příjem psal jsi sem, že ty osobně si neměl větší problém si najít práci na půl úvazku, jestli sem to dobře pochopil. Sám z Prahy nejsem a tak v tom nemám moc orientaci, pár známých tam mám a není tak nereálné se tam usadit. Zajímaly by mě názory a zkušenosti s tímhle přesunem do Prahy a to kůli studiu na FIT klidně udělám.

  5. Jsem z Gymnázia, konkrétně Karla Čapka v Dobříši. Gympl tě připraví na FIT velmi dobře si myslím. Máš pak navrch v matematice a pokud se učíš i programování na střední, pak nemáš vůbec problém…Jinak ohledně mojí práce. Tu jsem si našel už před VŠ. Chtěl jsem to vyzkoušet a s odstupem času musím říct, že je to to nejlepší, co člověk může udělat. Není nad to, když je člověk ve 3. ročníku na FITu a už se cítí, že má dost slušnou praxi za sebou.

  6. Zdravím jen jsem se chtěl zeptat jestli gymplák, který ještě nikdy neprogramoval, bude mít na škole problém 😉

  7. Jen bych chtěl dodat, že PJS není programování v Javě ale v javascriptu (viz. Lehčí předměty) a že testy se tu píší s otevřeným googlem 🙂 Jinak jsem z průmky, moc programovat jsem neuměl a plavu v matice i v progtestu 😀 Taky bych řekl, že u některých předmětů chybí informace o tom, na který předmět navazují. Ještě malé pozorování – na FITu je docela dost úkolů. Letos se mi sešli předměty tak, že co hodina to úkol. Od některých lidí z UK vím, že klasické „úkoly“ moc neznají. A rozhodně se vám bude hodit znalost angličtiny. (Od nedávna je povinný zápočet z AJ a máte za to 0 kreditů :-S )

  8. Důrazně nesouhlasím s radou nechodit na přednášky. Tam se totiž dozvíte tu pravou podstatu a problému a princip toho, co se máte naučit. Na cvičení už z vás potom dělají pouze cvičenou opici a nutí vás učit se nazpaměť postupy k jednotilivým typům příkladů. Pokud si nejdete na VŠ jenom pro formální kus papíru, ale chcete věci pochopit a odnést si i nějaký ty znalosti, tak přednášky by neměly chybět. Jsou dokonce předměty (např. Matematická logika), kde se přednáška vyplatí víc, než cvičení (tam si chodím akorát napsat písemky :D). A to, že přednášející vykládá nudně je spíš váš problém než jeho, on tam není od toho aby lidi bavil, ale aby je něco naučil – jste ve škole, ne v divadle 😉

  9. Jaké byly příjmačky nebo je tam nějaké uvolnění z prospěchu ze střední??

  10. Přijímačky na ČVUT FIT jsem nedělal, protože nakonec brali každého. Na magistru jsem je dělal a bylo to v pohodě… Nijak zvlášť bych se toho nebál 🙂

  11. Odpovídám na otázku „Zdravím jen jsem se chtěl zeptat jestli gymplák, který ještě nikdy neprogramoval, bude mít na škole problém ;)“ – bude mít hodně velkej problém. Kdybych to věděl dopředu, odložím školu o rok a udělám si aspoň základy Javy.

Odeslat komentář